żałoba

Po co nam żałoba?

żałoba

Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby? Jak poradzić sobie ze stratą? Jak przeżyć żałobę i po co nam w ogóle żałoba?

Żałoba związana jest z poczuciem żalu po stracie bliskiej osoby. Emocje, jakie jej towarzyszą są różne u poszczególnych osób, bo każdy z nas jest różny i potrzebuje własnych sposobów na poradzenie sobie z żałobą. Każdy z nas cierpi inaczej z własnych powodów i doświadczeń. Niektóre formy żalu trwają latami, z innymi radzimy sobie w kilka miesięcy, tygodni, a jeszcze inne wymagają chwili głębokiego zatrzymania.

Żałoba nie jest procesem liniowym. To nie jest tak, że z każdym dniem będzie nam coraz łatwiej. Na pewno czas pomaga, ale zwykle żałoba przebiega w formie nasilenia, silnego odczuwania, potem wrażenia jakby „pogodzenia się”, by po jakimś czasie znowu dać o sobie mocno znać. Dzieje się tak, ponieważ żal jest emocją, czyli wręcz domaga się odczuwania. Możesz na przykład przez cały dzień radzić sobie, a żal da o sobie znać we śnie. Może Ci się wydawać, że pogodziłeś się ze stratą, a po kilku miesiącach doświadczysz ogromnego smutku i poruszenia. Często słyszę frazę, że ktoś nie pogodził się ze śmiercią bliskiej osoby, że wciąż, pomimo lat przeżywa emocje związane z faktem opuszczenia. Może to wskazywać na pominięcie któregoś etapu, czyli nie pozwolenie sobie na przeżycie wszystkiego, czego doświadczał. Jak zatem to zrobić? Jak przeżyć żałobę, aby zaakceptować śmierć, pogodzić się z nią i żyć dalej?

Tak, jak pisałam na początku, każdy z nas jest różny i każdy indywidualnie przeżywa żałobę. Poszczególne etapy mogą u każdego z nas przebiegać w różnej chronologii, mogą się ze sobą przeplatać. Jednak zakłada się, że każdy z tych etapów powinien nastąpić:

  • Zaprzeczanie śmierci – niedowierzanie, szok, brak zrozumienia dlaczego to mnie spotkało.
  • Złość za to, co mnie spotkało.
  • Próby zrozumienia – rozumiemy śmierć na poziomie intelektualnym, ale jeszcze nie doświadczamy jej na poziomie emocjonalnym.
  • Pustka – smutek, objawy fizjologiczne depresyjne.
  • Akceptacja – godzenie się ze śmiercią, adaptowanie do nowej sytuacji.

Żal jest podstawową, pierwotna emocją. Oznacza to, że jest zupełnie naturalne, co przeżywamy po odejściu biskiej osoby. Im bliższa, tym natężenie emocji silniejsze.

Żal wypełnia serce, pochłania całą energię, ale żal nie jest zły. Nie jest po to, aby zadawać ból i cierpienie. Konfrontuje nas z samym sobą, z emocjami, których doświadczamy, abyśmy mogli zrozumieć siebie i zaakceptować.

Pamiętaj, że żałoba wiąże się z ogólnie pojętą stratą, nie tylko ze śmiercią. To, co powoduje ją to również rozstanie, rozwód, choroba czy utrata domu, pracy.

Pamiętaj, że smutek ,którego doświadczasz i twoja żałoba są tylko twoje i możesz je odczuwać tak długo, jak tego potrzebujesz. W końcu (najprawdopodobniej nie zorientujesz się kiedy) będziesz z nim w pełni pogodzony.

żałoba
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gregory1017
Gregory1017
1 miesiąc temu
Tracy472
Tracy472
1 miesiąc temu